Past Award Recipients

Please note that awards are given the year after publication of books or articles, or after the year when dissertations, theses, or student papers are written and submitted. For corrections to this list, please contact J. B. Haws, Awards Chair, Mormon History Association Executive Board at jbhaws@byu.edu, Phone (801) 422-3368


For Service

Leonard J. Arrington Award

2016 D. Michael Quinn
2015 Nestor Esteban Curbelo Armando
2014 Ron Romig
2013 Martha Bradley Evans
2012 William G. Hartley
2011 Carol Cornwall Madsen
2010 Richard Lyman Bushman
Claudia Lauper Bushman
2009 Edward Leo Lyman
2008 James B. Allen
2007 Davis Bitton
2006 Steven R. Sorensen
2005 Donald L. Enders
2004 Jessie L. Embry
2003 Milton V. Backman Jr.
2002 William A. “Bert” Wilson
2001 LaMar C. Berrett
2000 Larry C. Porter
[Change in name of the award: Grace Fort Arrington Award for Historical Excellence]
1998 Elizabeth “Liz” Dulany
1997 William A. “Bert” Wilson
1996 [No award given]
1995 Armand L. Mauss
1994 Maureen Ursenbach Beecher
1993 Glen M. Leonard
1992 Stanley B. Kimball
1991 Lavina Fielding Anderson
1990 Thomas G. Alexander
William Grover
Winifred Foster Reese
1989 Richard P. Howard
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982

For Books

 

Best Book Award

2016 W. Paul Reeve
2015 Russell W. Stevenson
2014 J.B.Haws
2013 Brandon Plewe, S. Kent Brown, Donald Q. Cannon, and Richard H. Jackson
2012 Terryl L. Givens and Matthew J. Grow
2011 Mark Lyman Staker
2010 Matthew J. Grow
2009 Ronald W. Walker, Richard E. Turley Jr., and Glen M. Leonard
2008 Terryl L. Givens
2007 Carol Cornwall Madsen
2006 Richard L. Bushman
2005 Kathleen Flake
2004 Armand Mauss
2003 Sarah Barringer Gordon
2002 Kathryn M. Daynes
2001 Jan Shipps
2000 Davis Bitton
1999 Ronald W. Walker
1998 Todd Compton
1997 Irene M. Bates and E. Gary Smith
1996 Maureen Ursenbach Beecher
1995 Dean L. May
1994 Grant Underwood
1993 B. Carmon Hardy
1992 Thomas G. Alexander
1991 Roger Launius
1990 Marvin S. Hill
1989 Levi S. Peterson
1988 D. Michael Quinn
1987 Thomas G. Alexander
1986 Leonard J. Arrington
1985 Linda King Newell and Valeen Tippetts Avery
1984 D. Michael Quinn
1983 Juanita Brooks
1982 Lawrence Foster
Stanley B. Kimball
1981 [No award given]
1980 Leonard J. Arrington and Davis Bitton
1979 Richard H. Jackson
1978 [No award given]
1977 Leonard J. Arrington, Feramorz Y. Fox, and Dean L. May
1976 Dallin H. Oaks and Marvin S. Hill
1975 Dean C. Jessee
1974 Charles S. Peterson
1973 S. George Ellsworth
1972 [No award given]
1971 Gustive O. Larson
1970 Richard P. Howard
1969 [No award given]
1968 Klaus J. Hansen
1967 [No award given]
1966 Robert Bruce Flanders
James L. Haseltine

Best Biography Award

2016 Ronald Romig
2015 Julie Debra Neuffer
2014 Todd Compton
2013 John G. Turner
2012 Veda Tebbs Hale
2011 No award given
2010 Polly Aird
2009 William B. Smart
2009 Gary Topping
2008 Frederick H. Swanson
2007 Levi S. Peterson
2006 Gregory A. Prince and William Robert Wright
2005 Dan Vogel
2004 Alan K. Parrish
2003 Boyd Jay Peterson
2002 Ronald O. Barney

[Change in name and funding of the award]

2001 Martha Sonntag Bradley and Mary Brown Firmage Woodward
2000 Newell G. Bringhurst
1999 Valeen Tippetts Avery
1998 Andrew F. Smith
1997 No award given
1996 Mary L. Bradford
1995 Richard Van Wagoner
1994 No award given
1993 Maria S. Ellsworth
1992 Maureen Ursenbach Beecher
1991 Milton R. Merrill

Best Documentary Editing / Bibliography Award

2016 Royal Skousen and Robin Scott Jensen
2015 Terryl L. Givens and Reid L. Neilson
2014 Michael Hubbard MacKay, Garrit J. Dirkmaat, Grant Underwood, Robert J, Woodford, William G. Hartley, Matthew Godfrey, Mark Ashurst-McGee
2013 Karen Lynn Davidson, David J. Whittaker, Mark R. Ashurst-McGee, and Richard L. Jensen
2012 John S. Dinger
2011 Edward Leo Lyman
2010 Jill Mulvay Derr and Karen Lynn Davidson
2010 Richard E. Turley and Ronald W. Walker
2009 Dean C. Jessee, Mark Ashurst-McGee, and Richard L. Jensen
2008 Jedediah S. Rogers
2007 Donald D. Godfrey and Kenneth W. Godfrey
2007 Michael W. Homer
2006 Devery S. Anderson and Gary S. Anderson
2005 John R. Sillito
2004 Charles M. Hatch and Todd M. Compton
2003 Roger Robin Ekins
2002 Lavina Fielding Anderson
2001 David L. Bigler and Will Bagley
2000 William B. Smart and Donna T. Smart
1999 S. George Ellsworth
1998 Will Bagley
1997 Dan Vogel
1996 John E. Hallwas and Roger D. Launius
1995 Jan Shipps and John W. Welch
1994 Stan Larson
1993 Steven Epperson
1992 Dean C. Jessee
1991 Jean Bickmore White
1991 S. George Ellsworth
1990 Dean C. Jessee
1989 Frederick Stewart Buchannan
[Change in name and funding of award]
1987 John Phillip Walker
1985 Dean C. Jessee
1984 Scott Kenny
1982 Andrew Ehat and Lyndon Cook
1981 Andrew Karl Larson and Katharine Miles Larson
[Change in name of award]
1979 Chad J. Flake (bibliography)
1978 Davis Bitton (bibliography)
1968 Thomas G. Alexander and James B. Allen (bibliography)

Best First Book

2016 Dave Hall
2015 David J.Howlett
2014 Elizabeth O. Anderson
2013 J. Spencer Fluhman
2012 Samuel Morris Brown
2011 Benjamin C. Pykles
2010 Megan Sanborn Jones
2009 William P. MacKinnon
2008 Matthew C. Godfrey
2007 Vickie Cleverly Speek
2006 Robert S. Wicks and Fred R. Foister
2005 Val D. Rust
2004 Ethan Yorgason
2003 Jeffrey Nichols
2002 Award not given
2001 Jorge Iber
[Change of name and funding of award]
2000 Scott R. Christensen
1999 John Alton Peterson
1998 Terryl L. Givens
1997 Maurine Carr Ward
1996 C. Mark Hamilton
1995 Armand L. Mauss
1994 Lester E. Bush
1993 Steven Epperson
1992 Philip L. Barlow
1991 Rodger I. Anderson
1990 Michael Hicks
1989 Larry M. Logue
1988 Richard E. Bennett

Best International Book Award

2015 Marjorie Newton
2014 Craig Livingston
2013 Marjorie Newton
2012 Hugh J. Cannon (deceased) and Reid L. Neilson
2011 Raymond M. Kuehne
2010 Roger P. Minert
2009 Mark L. Grover
2008 William G. Hartley and Lorna Call Alder
2007 Reid L. Neilson and Van C. Gessell

 


For Articles

Best Article Award

2016 Matthew Bowman
2015 Andrea G. Radke-Moss
2014 Ryan G. Tobler
2013 Christopher C. Jones
2012 Jonathan A. Stapley
2011 David R. Hall
2010 Samuel M. Brown
2009 J. Spencer Fluhman
2008 George S. Tate
2007 Polly Aird
2006 Stephen C. LeSuer
2005 Ronald W. Walker
2004 Paul H. Peterson and Ronald W. Walker
2003 Ronald W. Walker
2002 Richard H. Cracroft
2001 Eugene England
2000 Brian Q. Cannon
1999 Steven C. Harper
1998 Will Bagley
1997 William G. Hartley
1996 Roger D. Launius
1995 Lance S. Owens
1994 Mark R. Grandstaff
1993 William G. Hartley
1992 Lowell “Ben” Bennion
James B. Allen
1991 Newell G. Bringhurst
Roger D. Launius
Dean R. Louder
Susan L. Fales
Mark L. Grover
1990 Grant Underwood
Stan Albrecht
Edward Leo Lyman
Henry Warner Bowden
1989 Ronald W. Walker
E. Gary Smith
Frederick S. Buchanan
Kahlile Mehr
1988 Richard S. Van Wagoner, Steven C. Walker, and Allen D. Roberts
1987 Grant Underwood
1986 D. Michael Quinn
1985 D. Michael Quinn
1984 David John Buerger
1983 Dean C. Jessee
1982 Linda King Newell
[Change in name and funding of award]
1981 Thomas G. Alexander (senior scholar)
Gary James Bergera (junior scholar)
1980 Newell G. Bringhurst (senior)
Allen D. Roberts (junior)
1979 Lester E. Bush (senior)
Eugene E. Campbell and Bruce L. Campbell (senior)
Daniel W. Bachman (junior)
1978 Marvin S. Hill, C. Keith Rooker, and Larry T. Wimmer (senior)
Paul M. Edwards (senior)
Jeffrey L. Swanson (junior)
1977 Thomas G. Alexander (senior)
Jill C. Mulvay (junior)
1976 Davis Bitton (senior)
J. Christopher Conkling (junior)
1975 D. Michael Quinn (senior)
Gordon I. Irving (junior)
[Change in name and funding of award]
1974 Lester E. Bush
Eugene E. Campbell
1973 Henry J. Wolfinger
1972 [No award given]
1971 Dean C. Jessee
1970 Richard L. Anderson
1969 Leonard J. Arrington and John Haupt
1968 Leonard J. Arrington
1967 [No award given]
1966 Donald W. Meinig

Article Award of Excellence

2016 Garrit Dirkmaat
LaJean Purcell Carruth
2015 David Walker
 Christopher James Blythe
2014 Matthew L Harris
Max Perry Mueller
2013 Adam Jortner
Benjamin E. Park
2012 Amy Hoyt and Sara M. Patterson
Patrick Q. Mason
2011 Laurel Thatcher Ulrich
 Benjamin E. Park
2010 Matthew J. Grow
Edward Leo Lyman
Morris A. Thurston
2009 Matthew B. Bowman
Samuel M. Brown
2008 Jacob W. Olmstead
W. Paul Reeve
2007 Brian Q. Cannon
David Clark Knowlton
2006 Craig Livingston
Gregory A. Prince and Gary Topping
2005 Polly Aird
Roger D. Launius
2004 William P. MacKinnon
 Mark L. Staker
2003 Stephen C. LeSueur
Jeremy Bonner
2002 D. Robert Carter
Newell G. Bringhurst

 

[Change in name and funding of award]
2001 Eugene England
Barbara J. Bernaur
Scott H. Faulring
2000 Alexander L. Baugh
Kahlile Mehr
1999 Richard L. Bushman
Roger C. Launius
1998 Craig Lowell Foster
Roger C. Launius
1997 Todd Compton
Mark R. Grandstaff
1996 Glen M. Leonard
Marie Cornwall and Laga Van Beek
1995 Michael W. Homer
Jan Shipps, Dean L. May, and Cheryll May
James B. Allen
1994 D. Michael Quinn
Ronald K. Esplin
1993 Kahlile Mehr
Marjorie A. Newton

Best International Article Award

2016 Barbara Jones Brown
2015 Dylan Beatty
Scott C.Esplin, E.Vance Randall, Casey P.Griffiths, and Barbara E.Morgan
2014 Richard L. Jensen
2013 Ronald E. Bartholomew
2012 [No award given]
2011 Mark L. Grover

Best Article on Mormon Women’s History Award

2016 Brent Rogers
2015 Rachel Cope
2014 Lisa Olsen-Tait
2013 Lisa Olsen-Tait
2012 Jonathan A. Stapley and Kristine Wright
2011 David R. Hall

For Dissertation, Thesis, and Student Papers

Best Dissertation Award

2016 Nathan Hamilton Wiewora
2015 Max Mueller
2014 Brent Rogers
2013 Richard D. Ouellette
2012 Kenneth Robert Mulliken
2011 Matthew L. Rasmussen
2010 Jonathan Moyer
2009 Mark Ashurst-McGee
2008 Christine Talbot
2007 Matthew J. Grow

Best Thesis Award

2016 Scott Marianno
2015 Joseph Stuart
2014 Blair Hodges
2013 Matthew Lund
2012 Christopher James Blythe
2011 Jill N. Crandell
Scott K. Thomas
2010 Debra Marsh
Caye Wycoff
2009 Zachary Ray Jones
Samuel A. Smith
2008 Jeremy S. Parkin
Nathaniel S. Ricks
2007 V. Gale Lewis
John Charles Duffy

Best Graduate Paper Award

2016 Joseph Stuart
2015 Charlotte Hansen Terry
2014 Christopher James Blythe
2013 Benjamin E. Park
2012 Max Perry Mueller
2011 Jared Tamez
2010 Matthew B. Bowman
2009 Matthew B. Bowman
2008 Matthew B. Bowman
Stanley J. Thayne
2007 Matthew Bowman
2006 Matthew J. Grow
2005 Jacob Olmstead
2004 David Howlett
Patrick Q. Mason
2003 Matthew J. Grow
2002 Richard Kitchen
2001 W. Paul Reeve
2000 David C. Nelson
1999 Steven C. Harper
1998 Matthew Godfrey
1997 Jana K. Riess

Best Undergraduate Paper Award

Beginning in 2014, MHA and donor G. Kevin Jones began sponsoring, in honor of Davis Bitton, student award competitions at 7 cooperating universities. These undergraduate student award competitions now take the place of the Best Undergraduate Paper Award, which has been discontinued to a single individual.
2014 Bradley Kime
2013 Joseph R. Stuart
2012 Justin R. Bray
2011 Justin R. Bray
2010 Joseph T. Antley
2009 Benjamin E. Park
2008 John Brumbaugh
2007 Christopher C. Jones
2006 Stanley J. Thayne
2005 Stephen Biggs
2004 Julina Magnusson
2003 Timothy G. Merrill
2002 Daniel Stoddard McConkie Jr.
2001 Matthew J. Grow
2000 David P. Charles
1999 Andrea Radke
1998 Amy Harris
1997 James Delos Gardner

For Special Contributions

Special Citations

2016 Aileen Clyde
2015 Steven Coffey
2014 Darius Gray
2013 Jan Shipps
Christopher Talmage Jones
2012 Marlin K. Jensen
2011 David W. & Beatrice C. Evans Family
Steven F. Pratt
Ben Pratt
Juanita Brooks Family
Robert F. Parrot
Carma deJong Anderson
2010 Missouri State Archives
2009 Warren Archer
Brent Corcoran
G. Kevin Jones
Lavina Fielding Anderson
Newell G. Bringhurst
2008 Larry and Alene King
Steve Mayfield
2007 James L. Kimball
Ronald G. Watt
2006 Robert A. Clark
2005 James Crooks
2004 [Citation not given]
2003 Donald L. Enders
Ronald K. Esplin
Harvey B. and Susan Easton Black
2002 Jay M. Todd
William K & DeAnn J. Sadleir
Fernando & Raymundo Gomez
2001 Ronald W. Walker, David J. Whittaker, and James B. Allen
2000 G. Kevin Jones
Utah State Historical Society
1999 Leonard J. Arrington
Brigham D. Madsen
1998 Lee B. Groberg
Elwin C. Robison
1997 L. Jackson Newell
1996 David J. Whittaker
[1991-1995 Citations not given]
1990 Susan L. Fales
1989 David Hewett
Elwin C. Robinson
1988 Richard L. Jensen
F. Henry Edwards
1987 Dean L. May
Paul L. Anderson
John Horner
Jessie L. Embry
Dialogue: A Journal of Mormon Thought
J. LeRoy Kimball
1986 Melvin T. Smith
Florence Smith
Edith J. Romney
Eugene E. Campbell
1985 LDS Museum of Church History & Art
Jeffery O. Johnson
1984 Obert C. Tanner
Lavina Fielding Anderson
Richard P. Howard
1983 Chesterfield Foundation
1982 [Citation not given]
1981 Glen M. Leonard
Maurice L. Draper and Clare D. Vlahos
1980 Ensign
LDS Church Historical Department
1979 Gustive O. Larsen
T. Edgar Lyon
BYU Press
Graceland College
1978 Edward L. Kimball and Andrew E. Kimball
1977 Robert L. Flanders
Mormon Studies
First Presidency, Reorganized Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
Duane Bunnel
1976 First Presidency, Reorganized Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
First Presidency, Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
Juanita Brooks
1975 Kenneth W. Godfrey
Kenneth E. Stobaugh
Ralph Tate Jr.
T. Edgar Lyon
George S. Tanner
1974 William D. Russell
Andrew Karl Larson
Alma R. Blair
1973 [Citation not given]
1972 John James Jr.
[1970-1971 Citations not given]
1969 Editors of Dialogue: A Journal of Mormon Thoughtand BYU Studies
Earl E. Olsen

Discontinued Awards

 

For Service

Thomas L. Kane Award

2011 [No award given]
2010 Senator Christopher S. “Kit” Bond
2009 Anne M. Burke and Daniel J. Burke
2008 William P. MacKinnon
2007 Robert A. Goldberg
2006 Elizabeth G. Dulany
2005 Howard R. Lamar
2004 Jere Krakow and Kay Threlkeld
2003 Mario Marcopoli
2002 William Ryder Ridgeway
Ronald E. Loving
Bradford R. Cole
2001 Anatoly M. Kolodny
2000 Janusz Wolinski
1999 Theodore J. Kindred

Certificate of Merit

2006 Benjamin P. Allred
2005 [Certificate not given]
2004 Douglas Geilman
2003 Shawn Callahn
2002 Jedediah S. Rogers
For Books

Best Family / Community History Award

2015 Donna Toland Smart
2014 Matthew Kester
2013 Stephen G. Schwendiman
2012 William G. Hartley
2011 Leslie Albrecht Huber
[Change in name and funding of award:]
2010 Richard C. Roberts
2009 Wendall Walton with Hilary Hendricks
2008 Clifford Stott
2007 R. Carl Harris
2006 No award given
2005 Stephen L. Prince
2004 William G. Hartley

Special Merit Citation Book Award

2003 Glen M. Leonard

Francis M. Chipman Award to Outstanding Young Scholar

1986 Breck England
1985 Clifford L. Stott
1984 Kenneth L. Cannon

Worst Book Award

1970 Stanley P. Hirshon
For Articles

BYU Women’s Research Institute Best Article Award

1997 Jill Mulvay Derr
1996 Maureen Ursenbach Beecher
1995 Martha Sonntag Bradley and Mary Brown Firmage
1994 [No award given]
1993 Linda Thatcher
1992 Lola Van Wagenen
1991 Carol Cornwall Madsen
1990 Sherilyn Cox Bennion

Editor’s Award for Best Manuscript Submitted to the Journal of Mormon History

1993 Ronald W. Walker
1992 Douglas F. Tobler
1991 Carol Cornwall Madsen
1990 Glen M. Leonard
1989 Paul H. Peterson

Courage Best Article Award

1973 Paul M. Edwards
For Dissertation, Thesis, and Student Papers

William Grover and Winifred Foster Reese Award for Best Dissertation or Thesis

2000 Richard Ian Kimball
1999 Marjorie A. Newton
1998 Janet Ellingson
1997 Alexander L. Baugh
1996 [No award given]
1995 Lola Van Wagenen
1994 Isleta L. Pement
1994 William P. Connors
1993 Carma de Jong Anderson
1992 Steven Epperson
1991 Irene M. Bates
1990 Grant Underwood
1989 Philip L. Barlow
1988 Marjorie Newton
1987 Bruce A. Van Orden
1986 Carol Cornwall Madsen
1986 Rex Cooper
1985 Richard E. Bennett
1984 Valeen Tippetts Avery
1983 Edward Leo Lyman

Outstanding Graduate Student Award

1981 Michael Guy Bishop
1980 [No award given]
1979 Steven L. Olsen
1978 David J. Whittaker
Who Decides Award Winners?
  • Award winners are chosen by committees